מחקר: אלקטרופוליש יעיל פי 6,000 ביצירת פסיבציה מליטוש מסורתי | לימת | 29.08.08


פסיבציה של מוצרי פלדות על חלד שנוצרת בעקבות אלקטרופוליש היא בעלת מספר יתרונות ניכרים על פני שיטות פסיבציה מסורתיות. שאלה שנשאלת לא אחת היא מהם היתרונות של הפסיבציה הזו, ומדוע היא משיגה תוצאות טובות פי כמה משיטות מסורתיות יותר, כגון שימוש בחומצה חנקתית.

בארה"ב ערכו מספר מדענים בכירים מחקר מקיף עבור תאגיד בנדיקס (Bendix), שמטרתו להשוות בין פסיבציה שנוצרת בעקבות אלקטרופוליש לבין פסיבציה שנוצרת באמצעות חומצה חנקנית. התוצאות של המחקר היו חד משמעיות: תוצאות הפסיבציה של הליטוש האלקטרוכימי היו טובות פי 6,000 (!) מתוצאות השימוש בחומצה חנקנית. מהם, אם כן, היתרונות שבזכותם הפער בתוצאות כה גדול?

ראשית, התהליך יצר יחס טוב יותר באופן משמעותי של כרום לעומת ברזל בפני השטח של המתכת שעבר את הליטוש. שנית, אלקטרופוליש הסיר חומרים מזהמים - אשר הצטברו על פני השטח של המתכת כתוצאה מפרוצדורות שונות של מכונאות, ריתוכים ותהליכים אחרים - באופן יעיל פי כמה.

יתרון נוסף של אלקטרופוליש שבא לידי ביטוי במחקר הוא פני השטח של התוצר. מהמחקר עלה בבירור כי אלקטרופוליש יצר פני שטח חומצתיים עבים יותר ואפקטיביים פי כמה מאשר תהליכי ליטוש אחרים של פלדות שאינן מחלידות.

גם מבחינה אסתטית, בולטים לעין יתרונותיו של אלקטרופוליש. מהבדיקה ההשוואתית שבוצעה, עלה כי פני השטח של מתכות אשר עברו אלקטרופוליש היו חלקים יותר ובעלי מראה המזכיר ציפוי כרום. זאת ועוד, פני השטח שהתקבלו היו חלקים יותר באופן משמעותי מאלו של מתכות שעברו ליטוש מסורתי. פני שטח חלקים אלו אינם רק אסתטיים יותר, אלא מפחיתים את הסיכויים שחומרים אגרסיביים יידבקו מאוחר יותר לפני השטח של המתכת. ולבסוף, הליטוש האלקטרוכימי נטרל את הצורך להשתמש בחומרים כימיים רעילים, ועל כן לא יצר פסולת רעילה בסוף התהליך.

מתכות שאינן מחלידות עומדות לרוב בפני תנאי שחיקה ובלאי לא פשוטים. עם שימוש מוגבר בפלדות שאינן מחלידות, יש לעשות שימוש בטכנולוגיות המתקדמות והיעילות ביותר בשוק, להשגת תוצאה אופטימאלית. לימת מכירה בכך, ועל מנת לספק ללקוחות את הפתרון המתקדם והיעיל ביותר, מבצעת זה שנים תהליך אלקטרופוליש מתקדם. בזכות הטיפולים הללו, מובטח ללקוח כי מוצרי המתכת שעוברים אלקטרופוליש יהיו אסתטיים יותר, נקיים יותר, עמידים יותר בפני זיהומים ובדרגת הפסיבציה הגבוהה ביותר בשוק.
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il