יישומי הליטוש האלקטרוכימי בתעשיה

תעשיית המיקרו אלקטרוניקה - ייצור ריהוט ואביזרים לחדרים נקיים.

- תעשיות מתקדמות - ייצור חלקים למערכות אלקטרוניקה, אנרגיה (סולרית), חשמל, ואקום ועוד.

תעשיית המזון - ציוד לעיבוד וייצור בשר, חלב ועוד.

תעשיית המים - ייצור מערכות לטיהור וסינון מים, טיפול בשפכים.

- ארכיטקטורה ועיצוב - שימוש בטכנולוגיה לגמר פני שטח של מתכות בתחום אדריכלות, עיצוב פנים וחוץ.
 
- רפואה - תעשיית התרופות, ציוד רפואי, שתלים ותעשיית התקנים שונים לטיפול פנים וחוץ גופי.

- בתי חולים, מעבדות, מעבדות מחקר - תעשיית ייצור ואחזקה של ציוד מפלב“מ למעבדות.

- עיצוב תעשייתי - בתחום מכונות, תעשיית הרכב, ריהוט, זיווד, מטבחים, סניטאציה ועוד.

- תעשיות מתכת - עיבוד וייצור חלקים ומוצרים.תעשיית החדרים הנקיים והמיקרו-אלקטרוניקה

בענף המיקרו-אלקטרוניקה מיוצרים מיקרו-מעבדים שגודלם כגודל מטבע, המכילים מיליוני שנאים מיקרוסקופיים. את השנאים הללו חובה לפתח בסביבה סטרילית במיוחד, מפני שגרגר האבק הקטן ביותר עלול לגרום להם נזק של ממש. מסיבה זו, הרהיטים וחלקי הנירוסטה בחדרים הנקיים (“Clean Rooms”) שבהם מיוצרים המיקרו-מעבדים, ובחדרים שבהם מתלבשים העובדים לפני כניסתם לחדרים הנקיים (“Gan Rooms”) חייבים לשמור על רמת סטריליות קפדנית ומחמירה.

על מנת לעמוד בתנאים המחמירים ולמנוע הצטברות אבק בחדרים אלו, הרהיטים והחלקים עשויי הנירוסטה עוברים בלימת אלטרופוליש. תהליך זה של אלקטרופוליש מוכיח גם בתעשייה הרגישה הזו כי באמצעות הליטוש הטוב ביותר אפשר לשמור על דרגת ניקיון מקסימלית של חלקים מניורוסטה ולמנוע נזק אפשרי שעלול להיגרם בגלל הצטברות של חומרים מזיקים ואבק. אלקטרופוליש שמבוצע בלימת מבטיח גם ניקיון קל ופשוט של החלקים האלו, בזכות הליטוש המושלם של פני השטח


תעשיות מתקדמות – אנרגיה סולרית, אלקטרוניקה ועוד

אלקטרופוליש מנקה, מסיר שבבים וקצוות מחוספסים ומבריק חלקי נירוסטה בצורה הטובה ביותר. מדובר בליטוש האפקטיבי ביותר של נירוסטה עבור יישומים שבהם צריך לשלוט ברמה מדוייקת בכמות המתכת שמוסרת בתהליך הליטוש מהחלקים שעוברים טיפול.

מסיבה זו, תעשיות מתקדמות ורגישות במיוחד אשר זקוקות לליטוש פני שטח של מתכות פונות ללימת על מנת לבצע אלקטרופוליש של מוצרי הנירוסטה. אלקטרופוליש הוא הליטוש הטוב ביותר לתעשיות כגון תעשיית האלקטרוניקה, החשמל והאנרגיה הסולארית, אשר צריכות לשלוט במדויק בכמות החומר המוסרת, ודורשות תוצאה חלקה, עמידה ומבריקה.

מספר היישומים של אלקטרופוליש ממשיך לגדול באופן משמעותי, בזכות שיפור הליטוש המתבטא ביכולת להסיר חומרים בעובי של 10-25 מיקרון מעל גבי מתכות. בזכות רמת הדיוק הזו, אלקטרופוליש מתבצע גם על חלקי נירוסטה קטנים ועדינים ביותר, כנדרש בתעשיות מתקדמות רגישות כגון אלקטרוניקה, חשמל, אנרגיה סולארית ועוד.

תעשיית המזון

במפעלים של תעשיית המזון יש חשיבות מיוחדת לרמת הניקיון גבוהה ביותר. משטחי העבודה עשויי הנירוסטה במפעלים למוצרי חלב או בשר חייבים להיות סטרילים על מנת למנוע סכנה של הצטברות שומנים ולכלוך במזון שיגיע לצרכן. בנוסף, במפעלים לעיבוד בשר נעשה שימוש בעגלות בשר, אשר צוברות ציפוי של בשר ושומנים שלא קל להסיר אם הנירוסטה לא עברה טיפולי שטח למתכות. כמו כן, קיים חשש מהצטברות בקטריות.

לימת מבצעת טיפולי שטח למתכות על מנת להבטיח סביבת עבודה סטרילית ונקייה, ועל מנת לשמור על רמת הניקיון של משטחי העבודה במפעלי המזון המובילים בארץ. בזכות תהליך האלקטרופוליש, מובטח כי משטחי העבודה יהיו חלקים, ימנעו הצטברות לכלוך או שומן , ויהיו קלים לניקוי לאחר העבודה. בנוסף, הוכח כי פלדה שעברה אלקטרופוליש היא בעלת רמת חסינות גבוהה ביותר מפני הצטברות בקטריות. גם עגלות בשר עוברות טיפולי שטח למתכות בלימת, בתהליך שמסייע לנקות אותן היטב. בזכות האלקטרופוליש, פני השטח של העגלות קטנים ומעוגלים, כך שלאחר מכן קל יותר לנקות אותן. כמו כן, היות שמדובר בחלקי נירוסטה מורכבים, האפשרות לטבול אותם באמבטיה ולא ללטש אותם ידנית מבטיח כי גם החלקים הנסתרים יעברו ליטוש ברמה הגבוהה ביותר.

מערכות טיהור, השקיה וסינון מים

מערכות השקיה וסינון לצרכי חקלאות, מערכות טיהור מים ומערכות הזרקת מים הן רק חלק מהדוגמאות למערכות העשויות בחלקן מפלדה, ואשר חייבות להיות עמידות בפני בקטריות ורעלנים. על מנת לשמור על נקיון המים העוברים במערכות אלו, יש צורך במערכות מיוחדות, לרוב מנירוסטה, שימנעו זיהום של המים, הנובע לרוב מבקטריות ומרכיבים זרים שנצמדו לפני השטח בתהליך הייצור. גם חלודה שנוצרת בגלל תנועת המים האגרסיבית יכולה להביא להתמוססות של יונים חשמליים במים.

מומחים מהתחום ממליצים כי מערכות אלו יעברו אלקטרו-פוליש, על מנת להשיג דרגת ניקיון רבה יותר של פני השטח, עמידות רבה יותר מפני חלודה, ופני השטח מצומצמים. צמצום פני השטח יבטיח זרימת מים חלקה יותר, קלה יותר וחשופה פחות לסכנות של זיהום המים.

לימת מבצעת מזה שנים אלקטרו-פוליש לתעשיות המים, ובכלל זה למערכות השקיה ולמערכות עיבוד וטיהור מים. ליטוש זה העניק פעמים רבות דחיפה גם למכירות הבינלאומיות של מערכות אלו, אשר עומדות לרוב חשופות בשטחים, ועל כן הגנת אלקטרו-פוליש מפני קורוזיה מאריכה את אורך חייהן באופן משמעותי. בנוסף, מסייעת לימת לחברות מובילות המפתחות מטהרי מים לנקות וללטש את המכשירים, על מנת לשמור על ניקיון המים ולהאריך את תוחלת החיים של המכשירים.

ארכיטקטורה ועיצוב

בשנים האחרונות, ניכר שימוש הולך וגובר במוצרי נירוסטה בתחום האדריכלות והעיצוב. שלטי חוצות, פסלים סביבתיים, מבנים ציבוריים וכיו"ב כוללים כיום יותר אלמנטים מנירוסטה, אשר היו מחלידים תוך כמה ימים ללא אלקטרופוליש מתאים. אלקטרופוליש מעכב את החלודה ואת נזקי הסביבה השונים, ומקל מאוד על הניקיון והאחזקה של חלקים מניורוסטה, אשר צוברים כאמור פופולריות בענף האדריכלות והעיצוב.

ברור כי אלקטרופוליש זוכה לעניין גובר מצד מעצבים ואדריכלים גם בזכות הברק והמראה האסתטי שנוצר, אשר מקל על שילוב מתכות במבנים ליצירת מראה מבריק ומיוחד. לימת עובדת מזה שנים עם מעצבים המעוניינים לשלב אלמנטים של נירוסטה בעיצובי פנים וחוץ. 
בין השאר, סיפקה לימת פתרונות לעיריית תל אביב, למגדלי עזריאלי, לבריכת וינגייט ולפרויקטים נוספים בקנה מידה גדול, במטרה לשפר את המראה ואת העמידות של חלקי נירוסטה שבהם נעשה שימוש בענף עיצוב הפנים והאדריכלות.רפואה

מרכיבי פלדת אל חלד שעברו אלקטרופוליש נהנים לא רק ממראה מבריק, אלא גם מפני שטח חלקים אשר מפחיתים באופן משמעותי את הסכנה להיווצרות חלודה ולהצטברות חומרים מזהמים או מזיקים. אחד הענפים המתקדמים והמרכזיים שבמסגרתו מתבצעים טיפולי שטח למתכות הוא ענף הרפואה, שבו יש חשיבות עליונה לניקיון המוצרים ולעמידותם לטווח הארוך.

על כן, כלים המיועדים לחדרי ניתוח, כגון סטריליזטורים (המכונות שמבצעות סטריליזציה של כלי העבודה של מנתחים, רופאי שיניים, וטרינרים וכולי) עוברים טיפולי שטח למתכות בלימת לפני שהם מגיעים לחדרי הניתוח. אלקטרופוליש של פנים המכשירים הללו מקטין את פני השטח של התאים הקטנים, משיג דרגת ניקיון גבוהה ביותר ומפחית את הסיכוי להידבקויות אורגניות ואחרות לדפנות.

כמו כן, לימת מבצעת טיפולי שטח למתכות גם לפריטים קטנים, המיועדים בחלקם לשימוש תוך גופי כשתלים - כגון מיני ברגים אורתופדיים, ציוד להרמת רקמות, פלטות ועוד - אשר ברור כי בשל רגישות השימוש בהם, עליהם להיות חלקים ונקיים ברמה אופטימלית. בנוסף, מבצעת לימת טיפולי פסיבציה כימיים לתחליפי חוליות עשויי טיטניום. 
גם כלי עבודה למנתחים, אשר חייבים לשמור על דרגת סניטציה גבוהה, עוברים טיפולי שטח למתכות בלימת, על מנת למנוע הצטברות חיידקים או היווצרות חלודה.

תעשיית הרפואה היא מהתעשיות הרגישות ביותר אשר עושות שימוש במוצרי נירוסטה. בזכות שנות הניסיון הרבות, לימת מספקת לתעשיית הרפואה פתרונות אלקטרופוליש מתקדמים במגוון תחומים הדורשים עמידות וניקיון ללא פשרות.

מכונות לתעשייה

מכונות רבות המיועדות לצרכים תעשייתים עשויות מנירוסטה. מדובר בין היתר על מכונות לחקלאות, על מסועים ועל מכונות בעלות חלקים נעים הנוטות להחליד. במקביל, בשנים האחרונות החל לחדור לתחום המכונות התעשייתיות נושא העיצוב: אם בעבר, הדגש הושם על תיפקוד המכונה בלבד, כיום הוא מושם גם על העיצוב והמראה שלה.  אלקטרופוליש של מכונות אלו ממלא אם כן במקביל שני תפקידים: ראשית, הוא מונע חלודה לזמן ארוך יותר מכל פתרון אחר ומותיר פני שטח חלקים ונקיים יותר; שנית, המכונות המטופלות בלימת מבריקות יותר, ומקבלות מראה מעוצב ומושך יותר.

מגמה זו צפויה להתגבר עם כניסתם של מעצבים רבים יותר לתחום התעשייתי - ועל כן אלקטרופוליש של מכונות לצרכי תעשייה הוא תופעה שצפויה להתגבר בשנים הקרובות. זאת כחלק מדגש על עיצוב המכונות במקביל להשגת פני שטח חלקים ועמידים מפני חלודה, הנותנים מענה לצרכי התעשייה.
תעשיית התרופות

תעשיית התרופות מכירה בהשפעה ובחשיבות של דרגת הניקיון הגבוהה ביותר במערכות ובכלים שבהם נעשה שימוש. טיפולי שטח למתכות בתעשיית התרופות הם מרכיב קריטי בפיתוח ובאחזקת ציוד ומערכות סטריליות רגישות, שכן הם מונע סכנת זיהום והצטברות חיידקים ולשפר את עמידות המערכות הללו בפני קורוזיה.

תעשיית התרופות עושה שימוש בין היתר במיכלי נירוסטה לערבוב חומרי הגלם לתרופות. לימת מבצעת טיפולי שטח למתכות לכל המיכלים - הקטנים והגדולים - שבהם מייצרים את חומר הגלם לתרופות השונות. במיכלים אלו של תעשיית התרופות חשוב ביותר כי חומר הגלם במיכלים יעורבב בצורה מושלמת ליצירת תוצאה הומוגנית, וכי לא יידבק לדפנות המיכל. טיפולי שטח למתכות שמבצעת לימת מחליקים את פני השטח, מונעים הידבקויות ויוצרים חומר אחיד. בנוסף, אלקטרופוליש זה מבטיח שטיפה קלה של המיכל לאחר השימוש, כך שאפשר יהיה לעשות בו מיידית שימוש לצרכים אחרים.

בנוסף, מבצעת לימת טיפולי שטח למתכות וטיפולי פסיבציה למערכות עיבוד אחרות המחויבות לדרגת הניקיון הגבוהה ביותר, התלויה בליטוש מושלם של פני השטח.


עיצוב תעשייתי

עיצוב תעשייתי של חלקי נירוסטה למגוון תעשיות שם למטרה להתגבר על בעיות כגון קורוזיה של המוצרים, וכן לשדרג את המראה שלהם. תעשיות כמו חלקי נירוסטה לרכב (מדרגות, פגושים וכולי) או ריהוט חייבות לייצר מוצרים בעלי מראה אטרקטיבי, מבלי לוותר על עמידותם של מוצרים בתנאי שטח שעלולים לגרום לחלודה. תעשיות כגון מטבחים וסניטאציה חייבות לשים דגש על דרגת ניקיון מקסימלית, שתמנע הצטברות לכלוך ותאפשר ניקיון קל  של המוצרים. מדובר רק בחלק מהתעשיות שמבינות כי עיצוב תעשייתי של מוצרי נירוסטה בימינו חייב לשים דגש על עמידות וניקיון של המוצר, אך גם על מראה אסתטי בסוף התהליך.


חברות אשר משקיעות בעיצוב התעשייתי של מוצריהן פונות ללימת על מנת שתבצע אלקטרופוליש לחלקים העשויים נירוסטה. המוצרים שעוברים אלקטרופוליש בלימת שומרים על פני השטח של המוצרים ועל עמידותם, מבלי לוותר על דרגת הברק ועל פני שטח חלקים. טיפול אלקטרופוליש זה מבטיח כי מוצרי הנירוסטה יהיו עמידים ואטרקטיביים לעין כאחד, ויתנו מענה מושלם לצרכי הלקוח, לשביעות רצונו המלאה.

 
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il