ליטוש מתכות - שגיאות נפוצות | לימת | 04.12.08


ליטוש מתכות מתבצע במגוון טכניקות, חלקן מוצלחות ועמידות יותר וחלקן פחות. היות שרבים אינם מתמצאים בתחום, הם נוטים להכליל שיטות ליטוש מתכות שונות, ולטשטש את ההבדלים ביניהן. להלן כמה שגיאות נפוצות של לקוחות שאינם מודעים להבדל בין שיטות ליטוש מתכות שונות.

אין צורך ללטש פלדות אל חלד - טעות נפוצה ביותר היא לחשוב שפלדת אל-חלד אינה חשופה לסכנת חלודה. פלדת אל-חלד אמנם עמידה יותר בפני חלודה ולוקח לה זמן רב יותר לצבור לכלוך או לאבד צבע, אך היא גם נפגעת כתוצאה ממגע עם מתכות אחרות או מחשיפה לטמפרטורות גבוהות. מסיבה זו, גם פלדת אל-חלד צריכה לעבור ליטוש מתכות, כאשר ליטוש אלקטרוכימי (אלקטרופוליש) הוא האפקטיבי ביותר.

כל טכניקות הליטוש מניבות את אותה תוצאה - טעות. טכניקות ליטוש מתכות שונות עושות שימוש בכלים ובחומרים שונים על מנת ליצור התנגדות לחימצון ולחלודה, על מנת להסיר לכלוך וכולי. השוני בטכניקות ובחומרים שבהם נעשה שימוש מוביל לתוצאה שונה בין ליטוש לליטוש.

כל ליטוש מתכות מגן על הגימור של המתכת - טעות. אמנם ליטוש מתכות בטכניקה מתקדמת יגן על פני השטח ועל הגימור, אולם ישנם סוגים שונים של ליטוש מתכות אשר דווקא יגרמו לשחיקה מוקדמת של פני השטח. ליטוש מתכות באמצעות חומרים הכוללים אמוניה או באמצעות משחות שונות יכול ליצור בקיעים וסדקים בפני השטח ודווקא להגביר את פגיעותה של המתכת ולגרום לה לאבד ברק במהרה. זה בדיוק ההבדל בפלדות אל-חלד בין ליטוש מתכות אלקטרוכימי שמאריך את חיי המדף של המוצר לבין שיטות ליטוש אחרות שמניבות תוצר מבריק לזמן קצר.

ליטוש מתכות באמצעות משחות עדיף על פני ליטוש באמצעות נוזלים - טעות. בדיקות רבות הוכיחו כי דווקא ליטוש מתכות באמצעות נוזלים משיג תוצאות טובות יותר. ליטוש מתכות באמצעות משחה מותיר בקיעים וחריצים קטנים על פני השטח של מתכות, שעה שליטוש מתכות באמצעות נוזלים מותיר שאריות של אבקה שקל פי כמה לנקות.

יש לצפות את פני שטח המלוטשים של מתכות - טעות. ציפויי לכה וציפויים אחרים מאבדים צבע עם השנים, נסדקים ויוצרים נקבוביות. כלל זה נוגע בעיקר לחלקי מתכת החשופים לסביבת מים, או כאלו שמאוכסנים ללא שימוש למשך חודשים רבים. בפלדות אל-חלד אלקטרופוליש של פני השטח מבטל את הצורך בציפוי כלשהו ושומר על פני שטח מבריקים ומוגנים מקורוזיה לאורך זמן גם ללא ציפוי חיצוני מיותר.
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il