ליטוש - הדרך למניעת חלודה  | לימת | 06.04.09

ענפי תעשייה רבים מכירים את הבעיה: הכלים ופני השטח של המתכת עשויים מנירוסטה, שאמורה למנוע הצטברות מהירה של חלודה, שחיקה ובלאי. אולם כלים אלו פועלים בסביבה בעייתית. קיימות אמנם סגסוגות מתכת שאמורות להפגין עמידות בפני חלודה, אך על מתכות אלו לעבור ליטוש על מנת לתפקד בתנאי שטח הקשים, הכוללים חשיפה לכימיקלים, רטיבות ולחות.

תהליך הפסיבציה מיועד לשפר את עמידותן של מתכות בפני חלודה, וזהו גם בין היתר תפקידו של ליטוש אלקטרוכימי והניסיון מעיד כי ליטוש זה יוצר התנגדות יעילה פי 30 מכל שיטת פסיבציה אחרת. שני גורמים עיקריים הפכו את ליטוש המתכות הזה לסטנדרט הגבוה ביותר בתעשייה: העמידות בפני זיהומים קבועים וסימטריה שנוצרת בפני השטח של המתכות.

כפי שיודע כל מי שעסק בתחום, משטחי מתכת הם סביבה 'ידידותית' מדי לזיהומים שונים. מדובר למעשה בחלק בלתי נפרד מהעבודה עם משטחי מתכת בכל ענפי התעשייה. לרוב, עיקר הסכנה הוא בסביבת עבודה המאופיינת בלחות ובנוכחות חומרים כימיים שונים, המגבירים את מהירות הצטברות החלודה. ליטוש מתכות אלקטרוכימי מתגבר על שני הגורמים הללו טוב יותר מכל תהליך פסיבציה. ליטוש זה מחליק את פני השטח, כולל שיירים ואי סימטריות כלשהן, ומפחית משמעותית את מספר הנקודות בפני השטח החשופות יותר להיווצרות לחות והצטברות כימיקלים. היות שהתהליך אחיד לגבי כל השטח של המתכות שלוטשו, הרי שהחלקים הנסתרים והבעייתיים ביותר בסוף התהליך עמידים בפני תנאי שטח קשים בדיוק כמו החלקים הפשוטים יותר לליטוש, ובכך טמון יתרונו העצום של התהליך.

אין חכם כבעל ניסיון. לימת, כמו חברות בינלאומיות רבות העוסקות בתחום ליטוש המתכות, יכולה להעיד מניסיונה ומרשימת לקוחותיה המתארכת, על הפרמטרים שמבחינים בין ליטוש מתכות אלקטרוכימי לליטוש מתכות מסורתי ושטחי יותר, בכל הנוגע ליצירת פסיבציה, עמידות בפני חלודה. הידע המצטבר מראה כי לתהליך זה יתרונות מוכחים במניעת חלודה לאורך זמן על פני כל ליטוש מתכות אחר.
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il