כיצד מבחינים בין ליטוש מתכות אלקטרוכימי מושלם לליטוש פגום?  | לימת | 23.12.08

ליטוש מתכות אלקטרוכימי מציב רף גבוה לתעשייה. התוצאה של התהליך חייבת להיות מתכת מבריקה ביותר, חלקה לחלוטין וחסרת פגמים. מתכות שעברו ליטוש מתכות אלקטרוכימי לא אמורות לסבול מתכונות כגון "זיגוג", פסי כתמים, קילופים, צללים, כתמי מים, ארוזיה, דפוסים לא סימטריים, פני שטח שרוטים או גושיים, או כל תכונה אחרת שפוגמת באחידות פני השטח ובברק שהתקבל.

מהם המאפיינים של אלקטרופוליש איכותי או פגום?

ליטוש מתכות אלקטרוכימי איכותי מתחיל בשימוש בחומרים הטובים ביותר. חומרים איכותיים, לצד ניסיון, תנאים אופטימליים וטכניקות מקצועיות, מגבירים משמעותית את הסיכויים לתוצאה מושלמת בסוף התהליך. חלקים העשויים מפלדת אל-חלד מסגסוגות מסויימות יכולים להציג אתגר גדול יותר, כאשר שקעים, חיבורים חשופים, זוהר מחוספס או עמום, זוהר לא אחיד, ומראה "לא גמור" הם דוגמאות למצב שבו הליטוש מתקל בבעיות. הסיבות לכך עשויות להיות מגוונות, אולם הן לרוב נובעות מתנאי עבודה לא אופטימליים בשטח.

התוצאות הטובות ביותר מושגות כמובן עבור פריטי מתכת בעלי צורה גיאומטרית פשוטה. פרטי מתכת מורכבים יותר, הכוללים זוויות קשות, משקעים וכולי מציבים אתגר גדול יותר. חלקים מעין אלו אשר עוברים ליטוש כימי או אלקטרוכימי בידיים שאינן מיומנות מספיק לא יגיעו לתוצאה הרצויה.

כיצד מבחינים בעבודה איכותית?

הבחנה בין ליטוש מתכות איכותי לבין ליטוש מתכות לא מקצועי דומה להבחנה בין שטר אמיתי לשטר מזויף; הדרך הטובה ביותר ללמוד על ההבדלים ביניהם היא ללמוד כיצד נראה הדבר האמיתי. כך תוכלו לדעת בקלות יחסית מתי בוצע ליטוש מתכות אלקטרוכימי שאינו עומד ברף הגבוה של התעשייה, וזאת על ידי בחינה ויזואלית ומיקרוסקופית כאחד.

תעשיות רבות בוחרות בליטוש מתכות אלקטרוכימי בגלל הגימור המושלם של פני שטח המתכות, אשר מגביר את עמידותן בפני חלודה ויוצר מראה חלק אחיד ומבריק. כאשר המטרה היא השגת מראה חלק ומבריק, בחינה ויזואלית פשוטה לרוב תבחין בין ליטוש מתכות מושלם לליטוש פגום: אם התוצר אינו מבריק, אינו אחיד או כולל משקעים, שריטות וכיוצא באלו, אין מדובר בליטוש מתכות איכותי מספיק. אם זאת, על מנת להיות בטוחים שהגימור "מקסימלי", יש לשקול לבצע גם בחינה מיקרוסוקופית של פני השטח, וזאת כדי לוודא שפני השטח חלקים לחלוטין ועמידים בפני חלודה והצטברות חיידקים.

שימו לב כי מתכות שעברו מירוק, לדוגמא, נראות לעין לא מקצועית כמתכות שעברו אלקטרופוליש. במקרה זה רק בחינה מיקרוסקופית תראה כי פני השטח של מתכת שעברה מירוק ולא אלקטרופוליש יהיו מעט מחוספסים מתחת למירוק השטחי שעברו, ולא חלקים לחלוטין.
כאשר מדובר בתעשיות רגישות יש לשים לב לעובדה שאלקטרופוליש, להבדיל מתהליכים שטחיים יותר של ליטוש מתכות, הוא התהליך היחיד שמבטיח את ניקיון המתכת ועמידותה בפני קורוזיה לאורך תקופות זמן משמעותיות. בנוסף לעובדת היות התהליך משתלם ביותר מבחינה כלכלית, מדובר למעשה בסטנדרט לתעשיית הליטוש - בהווה ובעתיד.
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il