התפתחות הסטנדרטים של ליטוש מתכות בשנים האחרונות  | לימת | 29.01.09

ידוע כי ליטוש מתכות וגימור פני השטח - בעיקר בכל הנוגע לפלדת אל-חלד - הם בעלי חשיבות מכרעת לגבי עמידותה לאורך זמן בפני חלודה. עם זאת, מתברר כי עדיין צריך לחזק מדי פעם את ההבחנה הזו בקרב חברות ליטוש מתכות ולקוחות כאחד. בעוד חלק מהקוראים ישאלו עצמם מדוע צריך לחזור על עובדה ברורה זו, מנתונים בשטח עולה כי רבים אינם מבינים עדיין לעומק שללא ליטוש מתכות הטוב ביותר, עמידותה של המתכת תיפגע, והיא תיחשף לנזקי חלודה תוך זמן קצר.

מדוע כה חשוב שגימור הליטוש של פני השטח יהיה מושלם? אם בעבר נהגו ללטש בעיקר מתכות שנעשה בהן שימוש במבנים ארכיטקטוניים חיצוניים, הרי שכיום מתבצע ליטוש מתכות בכל תעשייה שמשלבת פלדת אל-חלד, שכן מחקרים גילו שוב ושוב כי ליטוש מתכות איכותי לא רק משפר את המראה החיצוני של המתכת אלא מגביר פי כמה את עמידותה בפני חלודה ונזקי מזג האוויר השונים.
ליטוש מתכות בסיסי יותיר בתום התהליך חריצים בגוף המתכות. בחריצים אלו יכולים להצטבר יונים כלורידים, אשר יהרסו את שכבת הפסיבציה ויחשפו את פני השטח לסכנת חלודה בתוך זמן קצר. בתעשיות ששמות דגש על המראה ועל הניקיון, מדובר בנזק כלכלי כבד, שכן חובה להחליף את המתכת לעיתים תכופות מדי. במילים אחרות, ההתנגדות של פני השטח שעברו ליטוש מתכות ידני או כימי מיושן לחלודה פשוט אינה מספקת, אסתטית וכלכלית כאחד.

סטנדרטים של ליטוש מתכות עודכנו לא פעם בשנים האחרונות, ככל שנרשמה התקדמות בטכנולוגיה וככל ששיטות ליטוש מתכות מיושנות לא סיפקו את התוצאות המצופות. כך, לדוגמא, ליטוש מתכות בסיסי בלבד בוצע בשנות השמונים במגוון ענפי תעשייה, ובמיוחד בעיצוב פנים וברהיטים שנחשבו יוקרתיים. מהר מאוד התגלה כי אין די במראה חיצוני מבריק וכי חובה לנצל את יתרונות התהליך גם כדי לשמור על עמידות פני השטח של מתכות בפני בלאי וחלודה. כלל זה בלט במיוחד כאשר אותן מתכות הוצבו לחוף הים והיו חשופות לתנאים של לחות גבוהה.

שיטות ליטוש מתכות מיושנות הובילו בדרך של ניסוי ותעיה לשלב הנוכחי, אשר שם דגש על עמידותה של המתכת לצד השגת פני שטח חלקים, ברק ומראה חיצוני מושלם. לאחרונה עלה לאינטרנט מאמר הסוקר את התפתחות הסטנדרטים של ליטוש מתכות משנות השבעים ועד ימינו, סטנדרטים ששמו דגש גובר על עמידותן של מתכות בפני חלודה לצד שיפור מראן החיצוני בסוף התהליך.

לקריאת המאמר על התפתחות הסטנדרטים של ליטוש מתכות לחצו כאן
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il