בחינה השוואתית: אלקטרופוליש מונע הצטברות בקטריות טוב מכל שיטת ליטוש אחרת | לימת | 07.05.09

קורוזיה היא איום אמיתי מבחינתן של תעשיות "רטובות", אשר צורכות מים בתהליך הייצור. תעשיות אלו חייבות לקחת גורם זה בחשבון כאשר הן בוחנות את עמידות פני שטח המתכות שעברו ליטוש בתנאי חשיפה למים או לכימיקלים. השפעותיהם של קורוזיה וזיהומים ביולוגיים שונים יקרות במיוחד בכל הנוגע לפני השטח של פלדת אל-חלד, השימושית ביותר במפעלים השונים.

ליטושי מתכות שונים פותחו על מנת לתת בין היתר מענה לבעיה זו. כך גם ליטוש אלקטרוכימי, אשר פותח על מנת לתת מענה ולהתאים במיוחד לתנאים של תעשיות "רטובות", כגון תעשיית המזון, התרופות, וכל תעשייה שחייבת לקחת בחשבון את ההשפעה של הצטברות בקטריות.

במסגרת מחקר השוואתי, נבחנו מתכות שלוטשו בשמונה טכניקות שונות, במטרה לבחון את היקף הצטברות הבקטריות בכל אחד מהמקרים. מאפייני פני שטח המתכות המלוטשות עברו בחינה מיקרוסקופית מדוקדקת, כדי להכריע מהי מידת יעילותן. במהלך הבדיקה, נחשפו המתכות הללו לתנאים הנוצרים לאחר שטיפת עופות, וזאת כדי לאפשר התפשטות של בקטריאליות ופיתוח של ביופילמים בקטריאליים על פני השטח.

בנוסף, עקבו החוקרים עם ספקטרופוטומטר אחר הקינטיקה של צמיחת הבקטריות במהלך חשיפת פני שטח המתכות לאיום הבקטריות, וכן נבחנו בסריקת אלקטרונים מיקרוסקופית הביופילמים הבקטריאליים הראשונים שנוצרו.

הבדיקה העלתה כי קיימים הבדלים משמעותיים בהצטברות הבקטריות בכל אחת מהמתכות. פני השטח של המתכת שעברה ליטוש מתכות אלקטרוכימי (אלקטרופוליש) הציגו באופן חד משמעי עמידות רבה יותר בפני הצטברות תאים בקטריאליים לעומת שיטות ליטוש אחרות - המתכת שעברה ליטוש אלקטרוכימי הפגינה עמידות ניכרת בפני קורוזיה והצטברות בקטריות, לפני ואחרי החשיפה לתנאי קורוזיה, וזאת, כאמור, לעומת לא פחות משבע שיטות ליטוש שונות שנבחנו במחקר.

המחקר פורסם במגזין Transactions of the ASAE, שמוציאה לאור האגודה האמריקאית להנדסה חקלאית וביולוגית
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il