מחקר: אלקטרפוליש משפר את העמידות בפני קורוזיה של אזורי ריתוך | לימת | 18.06.09


פלדת אל-חלד משמשת תעשיות רבות כגון תעשיית הכימיקלים, התרופות, המזון ועוד. הסיבות העיקריות לשימוש הנרחב בפלדת אל-חלד הן עמידותה המצויינת בפני חלודה, המבנה הכימי שלה, המאפשר שימושים רבים ומגוונים, והיכולת לנקות חלקים המורכבים מפלדות אל-חלד בקלות יחסית למתכות אחרות.

פלדות אל-חלד רבות עוברות ריתוך על מנת להתאים לצרכי התעשייה השונים. במהלך פעולת הריתוך נפלטות תחמוצות בטמפרטורה גבוהה בסמוך לאזורים הרגישים לחום, הסמוכים לאזור הריתוך. ההרכב הכימי של התחמוצות הללו משתנה, ותלוי בטמפרטורות החשיפה, במשך הריתוך ובסביבה שבה פועלים, וזאת בשונה מתחמוצות טבעיות, שהרכבן קבוע.

לאחר הריתוך, חייבות המתכות הללו לעבור ליטוש או טיפול על מנת ליצור באזורי הריתוך שכבת פסיבציה מחודשת ולהסיר את התחמוצות הללו מפני שטח המתכת. טיפול זה הוא קריטי במיוחד לדרגת העמידות של המתכת לאחר מכן, במיוחד באזורים שעברו ריתוך.

על מנת לבחון מהו הטיפול או הליטוש הטוב ביותר שעל מתכות אלו לעבור בוצע מחקר, אשר בחן את שיפור העמידות בפני קרווזיה של מתכות שעברו ריתוך והושפעו מהחום שנוצר במהלך התהליך, ולוטשו לאחר מכן.  במחקר התגלו בועות גז על פני השטח של המתכת שנבחנה, בסמוך לאזורי הריתוך. אולם מספרן של הבועות הללו פחת משמעותית בדגימת המתכת שעברה ריתוך ולאחריו אלקטרופוליש (ליטוש מתכות אלקטרוכימי).

לאחר שלושה ימים של בדיקה, הוסרו החלקים המרותכים מהמתכות ונבחנו ויזואלית. מבדיקה זו עלה כי החלקים שעברו ליטוש מתכות אלקטרוכימי לאחר הריתוך לא הראו סימני נזק כלשהם. כאשר חלקים מרותכים שלא עברו ליטוש מתכות זה, לעומת זאת, יובשו על ידי אוויר דחוס, נחשפו חריצים בפני השטח שלהם, חריצים שבשלושה מקומות התפתחו לשקעים של ממש.

המחקר בחן ומצא, אם כן, כי ליטוש מתכות אלקטרוכימי הוא הדרך הטובה ביותר להחזיר ולשפר את דרגת הפסיבציה של חלקי מתכת שעברו ריתוך, ושל אזורים במתכת שהושפעו מהחום שפולטות התחמוצות במהלך הריתוך.

לקריאת המחקר לחצו כאן
אלקטרופוליש
פסיבציות תקניות, הסרת תחמוצות,
נקיונות מיוחדים, עיבוד כימי למתכות אנודייז לטיטניום, ליטוש אלקטרוכימי לפלדת אל-חלד, אלומיניום, נתכי נחושת וטיטניום. 
 
 לימת ליטוש מתכות בע”מ
 
קיבוץ גבעת חיים מאוחד  טלפון: 6167730 - 04  פקס: 6301304 - 04    דוא"ל: meir@limat.co.il